تأثیر ورزش در التهاب مفاصل (آرتروز)

اسامی تمامی شرکت کنندگان

ورزش در التهاب مفاصل ( آرتریت) تأثیرات مثبتی بر جای می گذارد. اگر شما دچار آرتریت ( التهاب مفاصل) باشید، موقع راه رفتن، مفاصل استخوان هایتان آسیب می بینند. وقتی که از خواب بیدار می شوید، عضلات و تاندون های آن ها خیلی سفت می شوند، طوری که به سختی می توانید از رختخواب بیرون بیایید و به زحمت بلند می شوید. اما مقداری که حرکت کنید، دردتان کمتر می شود و می توانید سریع تر راه بروید. آیا بعد از راه رفتن و کمتر شدن درد ماهیچه ها و مفاصل، بدنتان عکس العملی نشان می دهد؟ در مجله روماتولوژی، مقاله ای منتشرشده مبنی بر این که استراحت کردن، وضعیت آرتریت را بدتر می کند ولی انجام ورزش های استقامتی، باعث کاهش درد آرتریت می شود. بیشتر افرادی که دچار آرتریت هستند، فکر می کنند باید عضلات و مفاصل استخوان ها استراحت کنند و حرکتی نداشته باشند، ولی استراحت بدترین چیزی است که یک فرد آرتریتی می تواند انجام دهد. داشتن آرتریت به این معناست که غضروف های موجود در مفاصل، به علت الهتاب و آزاد شدن آنزیم های حل کننده غضروف و کلاژن موجود در آن و آسیب ایجاد شده تخریب و موجب درد مفاصل می شوند. استراحت، عضلات را ضعیف می کند و باعث می شود موقع راه رفتن، مفاصل بیشتر از هر زمانی، تحت فشار قرار بگیرند و تکان بخورند.

استراحت بی مورد، غضروف را ضعیف و احتمال شکستن آن را زیاد می کند. هم چنین با تضعیف ماهیچه ها، دیگر کنترل مفاصل امکان پذیر نخواهد بود و با هر حرکت بدن، مفاصل تکان می خورد و تخریب غضروف ها بیشتر خواهد شد. افراد دچار آرتریت، باید ورزش های متناسب این وضعیت انجام دهند اما نباید بدوند یا تند پیاده روی کنند. وقتی می دوید یا سریع راه می روید، پاهایتان به شدت به زمین می خورد و به طور ناگهانی از حرکت باز می مانند و این تکان شدید از ساق پا به سمت مفاصل زانو و ران رفته و می تواند غضروف را بشکند. بنابراین افراد آرتریتی نباید بدوند، سریع راه بروند یا بپرند یا تنیس و بسکتبال بازی کنند، زیرا ضربه های ناشی از این حرکت ها، به مفاصل آسیب می رساند و آن ها را می شکند. در عوض، این افراد می توانند روی یک محور صاف متحرک دوچرخه سواری کنند زیرا با دوچرخه سواری روی محور متحرک و هموار، پاها به طور ناگهانی نمی ایستند و در نتیجه، غضروف مفاصل تکان نمی خورد و نمی شکند. افراد مبتلا به آرتروز باید وزنه های تعیین شده هم بلند کنند چون این کار عضلات را تقویت، مفاصل را تثبیت می کند و غضروف را تقویت و مانع شکستگی آن می شود. در شرایط ایده آل، مبتلایان به ورم مفاصل باید به دستگاه های وزنه دسترسی داشته باشند و آموزش داده شوند تا به شکل صحیح ۲ یا ۳ بار در هفته وزنه ها را در دسته های ده تایی بالا ببرند. این عده هم چنین باید چندین بار در هفته دوچرخه بزنند. انجام منظم و مداوم دوچرخه سواری، در مکان هموار، بلند کردن وزنه های ماشینی تحت نظارت مربی، تخریب مفاصل و درد ناشی از آرتریت را کاهش می دهد. شنا، پارو زدن یا هر ورزش دیگری که حرکت روان و هموار داشته باشد، می تواند جایگزین دوچرخه سواری شود.

آرتروز که با آرتریت یا التهاب و درد مفاصل مشخص می شود، بخش طبیعی فرآیند پیری است که با بالا رفتن سن بروز می کند. درباره این بیماری و راه های مقابله با درد مفاصل، توصیه هایی را برای شما عنوان می کنیم که با عمل به آن ها می توانید از موهبت سلامتی بهره مند شوید و در سنین بالا نیز از زندگی لذت ببرید. البته بعد از ۵۵ سالگی میزان بروز آرتروز در خانم ها بیشتر از آقایان است. لازم به ذکر است که «درد» شایع ترین علامت «آرتروز» است که در همه مبتلایان دیده می شود، با وجود این قرار نیست با ابتلا به این بیماری تمام زندگی تان را وقف آن کنید و آن قدر درگیر آن شوید که از کار و فعالیت باز بمانید.

قبل از هر اقدامی، نخست وزنتان را کم کنید: اگر اضافه وزن دارید و چاق هستید فشار بیشتری به مفصل هایتان وارد می شود. اهمیت وزن در مفاصل زانو در حدی است که افزایش یک کیلو، فشاری معادل 6 کیلو به زانو ها وارد می کند. با کاهش وزن، خطر صدمه بیشتر به مفصل از بین می رود و میزان حرکت شما بیشتر می شود. اگر قرار است وزن کم کنید، باید با پزشک و یا متخصص تغذیه مشورت کنید و به صورت جدی پی گیر آن باشید. مصرف آنتی اکسیدان ها و کلسیم، استخوان هایتان را تقویت می کند. مصرف ویتامین D، E، C ، K هم در حفاظت از استخوان ها موثر است.

فعال بمانید و ورزش کنید: ورزش، بهترین درمان آرتریت است و به کاهش وزن کمک می کند، زیرا انعطاف پذیری بدن را افزایش می دهد، از درد می کاهد، قلب را تقویت می کند و جریان خونتان افزایش پیدا می کند. پیاده روی، شنا و ورزش های ایروبیک آبی، بسیار توصیه می شود. چون انجام آن برای مفاصل راحت است. اگر در ابتدا ورزش دردناک است صبر داشته باشید چون با گذر زمان درد کمتر می شود، البته قبل از انجام هر نوع ورزش با پزشک معالجتان مشورت کنید. در حالی که ورزش برای التهاب مفاصل نقش کمک کننده دارد، ورزش بیش از حد نیز موجب افزایش درد می شود.

در مواقعی که نیاز به استراحت دارید بهتر است سرعت ورزشتان را کم کنید یا حتی آن را متوقف کنید. وقتی «آرتروز» دارید عضلات شما ضعیف می شود، همین مسئله دردتان را تشدید می کند با انجام ورزش هایی برای تقویت عضلات، درد تسکین می یابد و پایداری مفاصل بیشتر می شود، بنابراین خطر افتادن کمتر می شود. در ضمن بعضی ورزش های خاص دامنه حرکت مفاصل را بالا می برد، برای این که حرکت های ورزشی را درست انجام بدهید حتما با فیزیوتراپ خود مشورت کنید.

مکمل های غذایی: استفاده از مکمل های حاوی گلوکزآمین و کندروایتین سالهاست که در کشورهای پیشرفت از طرف پزشکان برای کمک به درمان و بهبود علائم مبتلایان به آرتروز تجویز می شود و اخیرا مطالعات وسیعی بر روی اینگونه ترکیبات انجام شده کارآیی و اهمیت این ترکیبات برای پیشگیری و درمان آرتروز از طرف مراکز معتبر علمی و دانشگاهی به اثبات رسیده است. این ترکیبات در بدن ساخته نمی شوند.

گلوکزآمین یک آمینو مونو ساکارید است که در بدن از گلوکز و گلوتامین ساخته  می شود و در ساختار گلیکوزآمینوگلیکان ها، هیالورونیک اسید و پرتوگلیکان ها به کار می رود، بنابراین برای سنتز اجزای تاندونها و مایع سینوویال ضروری می باشد. این ترکیب سنتز آنزیم های پروتئولیتیک (مانند کلاژناز) را مهار کرده و ضمن محافظت از سلول های غضروف ساز (کندروسیت ها)، مانع از تجزیه و تخریب غضروف می گردد. به علاوه با اثرات ضد التهابی خود به بهبود عملکرد مفاصل در بیماران مبتلا به آرتروز کمک می نماید.

کندروایتین سولفات از خانواده گلیکوزآمینوگلیکان ها بوده و جهت ساخت کلاژن که ترکیبی ضروری برای استحکام بافت مفصلی است، ضرورت دارد. ترکیب فوق با ممانعت از فعالیت آنزیمهای پروتئولیتیک و لیزوزومی (تجزیه کننده غضروف ها) از بروز آسیبهای احتمالی به بافتهای غضروفی جلوگیری می کند. به علاوه این ترکیب از تولید واسطه های التهابی نظیر پروستاگالاندین E2 جلوگیری نموده و به کاهش درد و التهاب در بیماران مبتلا به آرتروز کمک می کند.

سرگرمی را فراموش نکنید: نگذارید درد مفاصل تمام زندگی شما را تصاحب کند از منزل بیرون بروید و اوقات خوشی را برای خودتان برنامه ریزی کنید. وقتی حواس تان به درد و ناراحتی متمرکز نباشد، شادی به خانه تان بر می گردد. ورزش، تفریح و سرگرم شدن به کار، سبب تخفیف درد و تغییر فکر شما از موضوعی به موضوعات دیگر می شود.

پر فلکس هلث برست : از مکمل های غذایی مفید در درمان آرتروز می توان به محصول پره فلکس از کمپانی هلث برست (Health Burst) کشور امریکا اشاره کرد. هر کپسول محصول Preflex حاوی 500 میلی گرم گلوکزآمین، 400 میلی گرم کندرویتین سولفات است. هر بسته پر فلکس حاوی 60 عدد کپسول بوده و در موراد شدید و حاد بیماری باید روزانه 3 کپسول به همراه غذا میل شود. قرص ها را می توان با هم یا بطور جداگانه در طی روز استفاده کرد و بایستی حداقل به مدت 4 تا 6 هفته این مکمل مصرف شود.قرعه کشی بین کسانی که به تمامی پرسش ها پاسخ صحیح دهند انجام می شود

1 - محصول پر فلکس حاوی کدامیک از ترکیبات است؟
پاسخ صحیح گلوکزآمین 500 میلیگرم ، کندروایتین سولفات 400 میلیگرم
پاسخ اشتباه گلوکز آمین 500 میلیگرم
پاسخ اشتباه گلوکزآمین500 میلیگرم، کندروایتین 400 میلیگرم و MSM 300 میلیگرم
پاسخ اشتباه کندروایتین سولفات 400 میلیگرم و MSM 300 میلیگرم

2 - کدامیک از موارد زیر در بروز آرتروز نقش دارد؟
پاسخ اشتباه اضافه وزن
پاسخ اشتباه ورزش های سنگین
پاسخ اشتباه افزایش سن
پاسخ صحیح همه موارد

3 - کدامیک از موارد زیر در رابطه با گلوکزآمین و کندروایتین غلط است؟
پاسخ اشتباه این دو ماده باعث مهار آنزیم های مخرب در مفصل و غضروف می شوند.
پاسخ اشتباه این مواد باعث محافظت از سلولهای غضروف ساز در مفصل می شود
پاسخ صحیح گلوکزآمین و کندروایتین در بدن ساخته می شوند.
پاسخ اشتباه این ترکیبات باعث مهار مواد التهاب زا مانند پروستاگلاندین در مفاصل می شوند.

4 - کدام جمله در مورد آرتروز صحیح می باشد؟
پاسخ اشتباه آرتروز در آقایان نسبت به خانم ها شایع تر است.
پاسخ صحیح اولین علامت بیماری آرتروز درد مفصل است.
پاسخ اشتباه انجام تمرینات ورزشی نقشی در پیشگیری از آرتروز ندارد.
پاسخ اشتباه همه موارد
اسامی برندگان
  مرتضی   فیض عارفی
  داود   برجلو
  مهدی   گلشنی
  saeed   allameh

اسامی تمامی شرکت کنندگان

 نظرات ثبت شده
starstarstarstarstarstarstarstarstarstar ( 0 رای )
 • نرگس نوشته:

  سلام خسته نباشید من سه هفته است که نمیتوانم ثبت نام کنم پیغام پست الکترونیکی میدهد. ممنون

  مدیر سایت پاسخ داده:

  سلام میتوانید با آدرس webmaster@pourateb.com تماس بگیرید

 • اورانوس نوشته:

  تبريك به همه ي برنده ها

 • سلام چرابعد شرکت در مسابقه برای اولین بار پیام میده که شما قبلا در مسابقه شرکت کرده اید

 • محمدرضا نوشته:

  آقای لاله زار شما تو مسابقه شرکت نمی کنی بعد انتطار داری برنده هم بشی

 • اقا محمد رضای گل من در این مسابقه از اول تا حالا شرکت کردم شما لیست شرکت کننده گان را ببینید

 • محمدرضا نوشته:

  من که اسمی ندیدم

 • SIAVASH LALEHZAR بعد از نام اقای مهدی افقهی وقبل از نام اقای محمد مسیبی . اقا محمدرضای عزیز در لیست اسامی دقت کنی متوجه خواهی شد . نماز وروزه قبول باشه انشالله

 • سلام خدمت عزیزان ومدیر سایت . ای عزیزان تا حالا با کسی که با سختی زیاد زندگیشو اداره میکنه کارگری که ماهها به او وتعدادی دیگر حقوق داده نشده . انهم در دیار گرم وسوزان اهواز با پنجاه درجه گرما که پوست ادم میسوزونه . زندگی کردن با این شرایط خیلی سخته پس ای عزیزان ومدیر سایت بمن حق بدید که از شما بخوام کمکم کنید

 • Marcel نوشته:

  In awe of that awensr! Really cool!

 نظر بدهید
 

مسابقه عمومی

 اسامی برندگان :
مسابقه تحقق رویای جهانی بدون آرتروز
راضیه متقی نیا  
لیلا زارع دربرزی  
ahmad tahouni  
مهرناز جعفری فخر ابادی  

مسابقه چگونه منیزیم در سلامت ما موثر است
amir feiz arefi  
حمیدرضا مهجوری  
مريم بهزادي  
مصطفی کوه افکن  

مسابقه دانستنی های پوکي استخوان (دزد خاموش)
کبری عبدوس  
امیر محمد کریم پور  
Mohsen razeghi  
سپیده ذاکریان  

مسابقه تأثیر ورزش در التهاب مفاصل (آرتروز)
مرتضی فیض عارفی  
داود برجلو  
مهدی گلشنی  
saeed allameh  

مسابقه عنصری حیاتی بنام زینک
مرتضی پاشانجاتی  
mohsen feiz arefi  
الهه صحت  
ياسر يوسفي  

مسابقه آیا مصرف مولتی ویتامین ها ضروری است
بدري فشي  
اشرف السادات آب خيز  
صمصام امیرپور  
معصومه خدایی  

مسابقه نحوه برخورد با درد زانوها
مرتضی مرتضوی  
اسفندیار اسماعیلی  
علي زعفري  
زهرا ورچه  

مسابقه مکمل‌های حاوی ویتامین و املاح در دوران بارداری
ليلا اسدي  
مهدیه سادات هادوی شهری  
عظیم اثنی عشری  
مهدی مقیمی پور  

مسابقه معضل ریزش مو
نيما قرباني  
مهدی حکیمیان  
نيما زعفري  
فرید علی دوست اقدم  

مسابقه فواید ویتامین E بر پوست
mohsen bahman abadi  
مریم پرهام فر  
سید مهدی هادوی شهری  
اميررضا اقداميان  

مسابقه ده توصیه غذایی برای جذب بهترکلسیم
mohsen amerian  
کاووس آخوندی  
حسين رشتيباف  
محمدرضا عشایری  

مسابقه آیا قادر به مصرف شیر نیستید
فاطمه كريمي  
قاسم سلطان محمدی  
وحید قهرمانی  
حبیب وهاب زاده رودسری  

مسابقه سویا و اثرات آن در یائسگی
sahar rostami  
زهرا سلیمی  
مرتضی پاشانجاتی  
فاطمه قاسمی -فرزند علیرضا  

مسابقه استئوآرتریت بیماری قرن
محمد رضا حسینی  
حورلقا سلیمی  
امین نصراله زاده سورکی  
شعيب شبيري  

مسابقه ارتقاء سلامتی با سلنیوم
محمد صالحی زارعی  
رضا مهدوی  
reza jafary  
زهرا رحيمي فراهاني  

مسابقه کوکیوتن آنتی اکسیدانی برتر
پرستو رفيعي شمس آبادي  
نادر دقیقی  
سید حسین میرخلیلی  
نسیم موحدی فر  

مسابقه استئوآرتریت بیماری قرن
خدیجه بهرامی  
nasim amerian  
مريم صداقت نيا  
سعید فرخی  

مسابقه تصلب شرایین
پوریا حکمت  
اسفندیار خوشنویس  
عیسی هانی اصل حیزانی  
اسرافیل وطنخواه  

مسابقه اهمیت ویتامین ها در سفر
مریم پرهام فر  
یدالله کمال زارع  
فردوس براتی  
nima مهندس  

مسابقه بی خوابی یا کم خوابی را جدی بگیرید
زهره کلامی  
خلیل اله سلطان محمدی  
احمد مرادی  
زهرا صميمي لقماني  

مسابقه آرتروز، همدم نامهربان میانسالی!
علی قاسمی  
زهرا زارعزاده  
ابوالحسن عسكري  
atefe feiz arefi  

مسابقه پوکی استخوان
هادی قاسم زاده  
sara sabet  
مریم ساویز  
سینا خانزاده  

مسابقه ویتامین ها و مواد معدنی در دوران بارداری و شیردهی
مهدي چناراني  
جواد تجددپور  
fفاطمه خداوردیان  
عباس مومني فراهاني  

مسابقه نقش فیبرها در کاهش وزن
معصومه خدایی  
میثم حیدری  
مجید صانعی  
همایون حاتمی  

مسابقه کدام مولتی ویتامین حاوی ویتامین ها، مواد معدنی و ترکیبات گیاهی مفید است؟
آذر پوررحیمی  
علی عباسیان  
عماد عامریان  
بنفشه منجمی  

مسابقه نقش ویتامین ها و مواد معدنی در سلامت انسان
سكينه خاتون غلامرضايي  
محمد گودرزي  
farnaz safari  
شریف پوررحیمی  

مسابقه هدیه طبیعت برای دوران یائسگی
سیدعلی برقعی  
taher nazemi  
حیدر آیدون  
amirmohammad karimpour  

مسابقه پیشگیری از عوارض دوران یائسگی
مژگان رخشاني  
مسعود دزگاهي  
سارا فنجانچي  
سینا خانزاده  

مسابقه در زمان بارداری و شیردهی برای تامین مواد مورد نیاز بدن چه باید کرد؟
حدیقه اسفندانی  
علي معتمديان  
غلامرضا خالقی  
ابوالحسن عسكري  

مسابقه تحقق رویای ایرانی بدون آرتروز
شیرین مرادی  
sedigheh mirkamali  
محمدباقر نیمه فروش  
hamid reza ostad bagheri  

مسابقه مواد معدنی مورد نیاز استخوان‌ها
پریسا خلیلی  
zahra ataei  
مجید بزرگی  
عباس میرکمالی  

مسابقه حفظ شادابی و جوانی پوست
امیرمهدی نوری پیراقوم  
علی اکبر مومنی نژاد  
حبیب وهاب زاده رودسری  
فاطمه کلیدری  

مسابقه مصرف شیر و لبنیات
طيبه ولي پور ميانده  
اعظم نصرالهي  
سکينه ساجدي خواه  
علی رنجبر 1346  

مسابقه چگونه از پوکی استخوان جلوگیری کنیم؟
نسترن عامریان  
حسن زارع بیدکی  
ریحانه کیاست فر  
مجید غفوری  

مسابقه گیاه آسای بری: اکسیر سلامتی و حیات
صدرا رشيدي دولو  
امیر قاسمی  
هاشم روحبخش ارفعي  
elham ranjbar  

مسابقه تاثیر روی (زینک) در بدن
هادی عبدلی  
زهرا وحیدی  
پوریا حکمت  
سجاد قادري  

مسابقه درمان گیاهی آرتروز با سویا و آووکادو
عالیه محمدزاده  
محمد باقر زارع بیدکی  
اعظم کشوری  
طيبه ولي پور ميانده  

مسابقه سوی منوپز نیچرمید، هدیه طبیعت برای دوران یائسگی
H. P  
سمانه نخعی  
علی رضا زارع بیدکی  
sanaz ghanbari  

مسابقه تامین نیازهای روزانه بدن و حفظ سلامت چشم ها با ویتامین ها و ترکیبات گیاهی
مهتا فرشباف  
آیناز حاجی حسنی اصل  
مرجان افراسیابی  
موسي الرضا خوشابي  

مسابقه معجزه ای بنام اوستیون
رقيه اسدي  
عذرا کیومرثی  
محمد کریم پور  
اكبر غياثي منش  

مسابقه اشک مصنوعی برای خشکی چشم
batoul jalilpour  
سينا قرباني  
محمود زرعی کار  
معصومه برجلو  

مسابقه امگا 3 و بیماری کبد چرب
آزاده غلامحسین زاده  
راضیه فرقانی  
مصطفی درویش زاده  
رويا صحت  

مسابقه نقش ویتامین ها و مواد معدنی در حفظ سلامت بدن
شهرزاد یوسفی  
آتنا چاردولي  
سعید فرزاد  
Ramin Sehat  

مسابقه نقش آهن در بدن و فعالیت های ورزشی
ربابه عبدلی  
لیلی محمدی  
مریم ساویز  
محمد اسماعيل صلواتي  

مسابقه با روغن ماهی جلوی خطرات سکته قلبی را بگیریم
fatemeh ranjbar jamal abadi  
محمدحسين نصرالهي  
فرحناز قانع عزآبادی  
Amir mohamad Barati  

مسابقه   نقش کلسیم و منیزیم در پیشگیری از پوکی استخوان
  اسامی برندگان به زودی...

مسابقه   آدرس سایت جدید پوراطب
  اسامی برندگان به زودی...


© 2012 Pourateb Corporation. All rights reserved.  
مشاوره پزشکی آنلاین
*
  پرسش خود را مطرح کنید: